Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej

X

PPK - nowy projekt ustawy. Co warto wiedzieć?

Pzu callendar icon 28.05.2018 Autor: Krzysztof Jędrzejczyk
Sejm

25 maja pojawił się kolejny projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) Zgodnie z zapowiedziami, strona rządowa wprowadziła sporo postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną – przedstawiamy najważniejsze zmiany w projekcie w porównaniu do pierwszej wersji dokumentu sprzed trzech miesięcy. Co warto wiedzieć o PPK na ten moment?

PPK - aktualny projekt ustawy:

 • Wprowadzenie zapisu jednoznacznie podkreślającego prywatność środków zgromadzonych przez uczestnika oraz pracodawcę. W ustawie podkreślono również, że środki wniesione do PPK przez państwo staną się prywatne po osiągnięciu przez uczestnika 60. roku życia.
 • Dopuszczono Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie (TUnŻ) do oferowania produktu PPK – do tej pory jedynie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) mogły oferować PPK. Dodatkowo wzmocniono wymogi bezpieczeństwa i każda z powyższych instytucji, aby oferować nowy produkt będzie musiała podnieść poziom kapitałów własnych do 25 mln zł (o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej wersji projektu).
 • Składka pracowników najmniej zarabiający (o dochodach ze wszystkich źródeł nie przekraczających 2 100 zł brutto) będzie mogła być obniżona z poziomu 2% do 0,5% wynagrodzenia, przy zachowaniu poziomu 1,5% wpłat pracodawcy oraz dopłat 240 zł ze strony państwa.
 • Wydłużono okres ponownego potwierdzenia przez pracownika rezygnacji z uczestnictwa w PPK do 4 lat (z pierwotnie planowanych 2 lat).
 • Małżonkowie mogą wnioskować o wspólne świadczenie, jeśli oboje ukończyli 60 lat i mieli PPK w tej samej instytucji finansowej w co najmniej 120 ratach – wcześniej było dozwolona wypłata dokładnie w 120 ratach (10 lat), bez możliwości wydłużenia tego okresu.
 • Wprowadzano zapis, że wybór dostawcy PPK musi się odbyć w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.
 • Doprecyzowano założenia strategii inwestycyjnych - na początku część udziałowa (np. akcje) ma stanowić 60-80 proc. aktywów, zaś część dłużna (np. obligacje) pomiędzy 20-40 proc. Na 20 lat przed rokiem zdefiniowanej daty proporcje będą się zmieniać w odstępach 10, 5 i kolejne 5 lat - część akcyjna będzie w aktywach znaczyć coraz mniej na korzyść bezpieczniejszej części dłużnej. Na koniec proporcje będą już odwrotne niż na starcie: część udziałowa nie może być większa niż 15 proc., dłużna zaś nie może być mniejsza niż 85 proc.
 • Zmieniono kary dla pracodawców zachęcających do występowania z PPK – wykreślona została kara pozbawienia wolności.
 • Doprecyzowano warunki po spełnieniu których wybrana instytucja finansowa będzie mogła pobierać dodatkową opłatę 0,1% od aktywów za osiągane wyniki.
 • Zmniejszono maksymalne poziomy kosztów, które instytucje finansowe będą musiały płacić z tytułu oferowania PPK, a dokładniej:
  Opłata wstępna – 750 tys. zł (z 1 mln zł)
  Opłata miesięczna za prowadzenie rejestru – 20 gr (z 1 zł)
  Opłata roczna od aktywów – 0,075% (zamiast 0,1%)

Projekt ustawy PPK - co dalej?

Do 14 czerwca zaplanowane są kolejne konsultacje po których kolejna wersja projektu trafi do rządowych komisji, a stamtąd do sejmu. Najbardziej aktualną wersję projektu ustawy o PPK można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kategoria: Zmiany emerytalne
Udostępnij
00628 krzysztof j%c4%99drzejczyk

Krzysztof Jędrzejczyk

Zastępca Kierownika Projektu

Wyszukaj w aktualnościach

Poznaj swoją emeryturę

Wprowadź dane na podstawie których wyliczymy Twoją emeryturę

Przelicz

Dla pracownika

Dla pracodawcy

Zobacz także

142516 r0 620

PPK - AKTUALNY PROJEKT USTAWY

Pzu callendar icon 13.09.2018

W dniu 28 sierpnia 2018 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), który został skierowany do dalszych...