Aktualności

11 marca 2019

Dlaczego warto zostać uczestnikiem PPK?

Oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) jest opłacalne z kilku powodów: do oszczędności pracownika dochodzi wpłata ze strony pracodawcy oraz dopłaty z Funduszu Pracy. Przewidziane są także korzyści podatkowe, jednak na tym nie koniec.

Pracownik, który zdecyduje się uczestniczyć w PPK, zaoszczędzi znacznie więcej niż sam wpłaci. To ogromna zaleta w porównaniu z innymi formami gromadzenia oszczędności. Na PPK pieniądze wpłacać będzie nie tylko pracownik (co najmniej 2 proc. wynagrodzenia, przy czym osoby o najniższych dochodach mogą obniżyć wpłaty nawet do 0,5 proc.), ale także pracodawca (co najmniej 1,5 wynagrodzenia). Do tego dochodzą dopłaty z Funduszu Pracy: jednorazowa powitalna wyniesie 250 zł i roczna w kwocie 240 zł.

Nie bez znaczenia przy oszczędzaniu w PPK są także zachęty fiskalne w postaci zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych. W sumie osoby, które zarabiają najmniej, mogą dzięki dopłatom oraz zwolnieniom podatkowym zyskać kilkukrotnie więcej niż same wpłacą do PPK.  Dzięki procentowi składanemu, czyli odsetkom od odsetek, zgromadzone oszczędności mogą również znacząco wzrosnąć.

Na tym nie koniec zalet. Środki zgromadzone w PPK będą prywatne, zatem uczestnik programu sam postanowi, co z nimi zrobi. Z założenia mają one służyć zabezpieczeniu w okresie emerytalnym, dlatego najbardziej opłaca się je wypłacić po 60. roku życia, rozkładając wypłatę na 10 lat. Dzięki temu uda się zaoszczędzić na podatku od zysków kapitałowych, ale nie jest to jedyna możliwość wypłacenia pieniędzy. W PPK sami decydujemy o tym, jak i kiedy wypłacamy pieniądze, ale od tego, kiedy i w jakim celu to zrobimy, zależą potrącenia od wypłaty.

Plusem PPK jest dostosowanie sposobu inwestowania do wieku uczestnika. Oszczędności gromadzone w PPK będą inwestowane w ramach tzw. funduszy zdefiniowanej daty. Są to fundusze z określoną datą docelową inwestycji, która jest zbliżona do momentu przejścia na emeryturę. Im uczestnik PPK będzie starszy, tym polityka inwestycyjna będzie ostrożniejsza. Od utworzenia funduszu do 20 lat przed 60. rokiem życia część udziałowa będzie wynosić 60-80 proc., a 5 lat przed 60. rokiem życia jej odsetek zmniejszy się już do 10-30 proc.

Na emeryturę warto oszczędzać w produktach, które są niedrogie. Dzięki temu więcej pieniędzy pozostaje na naszym rachunku, a niskie koszty potęgują stopę zwrotu. Ogromną zaletą nowego programu jest to, że opłaty za zarządzanie, pobierane przez instytucje finansowe, wyniosą maksymalnie 0,6 proc, aktywów, z czego opłata w wysokości 0,1 proc. aktywów zależeć będzie od wyników inwestowania instytucji finansowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności
Zamknij