Aktualności

14 maja 2019

Co to są pracownicze plany kapitałowe? [wideo]

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to nowy program długoterminowego oszczędzania. Jest skierowany do pracowników, a wspierany finansowo przez pracodawców i państwo. Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne dla pracowników, ale obowiązkowe dla pracodawców, którzy muszą umożliwić pracownikom przystąpienie do planu.

Dla pracowników oznacza to możliwość gromadzenia na prywatnych rachunkach w PPK oszczędności, które w zamierzeniu autorów ustawy o PPK mają być wykorzystywane po zakończeniu aktywności zawodowej. Mogą być jednak podjęte wcześniej.

Z kolei dla pracodawców wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych wiąże się z nowymi obowiązkami, do których będzie należeć m.in. podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK z upoważnionymi instytucjami finansowymi, a przede wszystkim odprowadzenie do PPK wpłat na rzecz pracowników i w ich imieniu.

Reforma w przypadku największych pracodawców, zatrudniających powyżej 250 osób, ruszy od 1 lipca 2019 roku. Potem, co pół roku, będzie obejmować kolejnych. Pracownicy zostaną automatycznie zapisani do PPK i jeśli nie złożą deklaracji o wystąpieniu, od ich wynagrodzenia brutto będzie pobierana wpłata w wysokości 2%. Mogą jednak zadeklarować, że będą płacić więcej – do 4%.

Pracodawcy dołożą obowiązkowo do tej wpłaty jeszcze 1,5%, a mogą – już dobrowolnie – nawet 4%, jeśli zechcą w ten sposób motywować pracowników.

Z państwowego Funduszu Pracy pracownicy będą dostawać roczną dopłatę w wysokości 240 zł, a w pierwszym roku 250 zł tzw. dopłaty powitalnej.

Oszczędności gromadzone w PPK będą prywatną własnością pracownika. W przypadku jego śmierci będą dziedziczone.

W serwisie emerytura.pzu.pl będziemy Państwa regularnie informować, jak przygotować się na start pracowniczych planów kapitałowych i je bez kłopotów wprowadzić. W materiałach wideo na portalu LinkedIn opowiedzą o tym nasi eksperci.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności
Zamknij