Aktualności

05 czerwca 2019

Kogo nie będzie dotyczył obowiązek tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych? [wideo]

Obowiązku tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) unikną firmy, które oferują zatrudnionym pracownicze programy emerytalne (PPE) i odprowadzają na ich rzecz co najmniej 3,5 proc. ich pensji brutto. To dobre rozwiązanie dla pracowników, ale może też przynieść korzyści pracodawcom.

Dla pracowników największą zaletą jest fakt, że udział w pracowniczym programie emerytalnym – w przeciwieństwie do PPK – nie wiąże się z koniecznością dokonywania przez nich samych wpłaty (podstawowa to 2% wynagrodzenia brutto), a więc z potrąceniami z pensji. Jest dodatkowym bonusem, który może ich związać z firmą. 

Tworząc PPE, pracodawcy zyskują natomiast argument, by przyciągnąć i utrzymać najbardziej wartościowych pracowników. Mogą też zaoszczędzić na wydatkach na rekrutację, jeśli w firmie jest duża rotacja personelu. Unikają przy tym wysiłków i kosztów związanych z wprowadzaniem PPK.

Warunkiem zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK jest objęcie pracowniczym planem emerytalnym co najmniej jednej czwartej zatrudnionych i odprowadzanie wpłat do PPE w wysokości co najmniej 3,5% ich pensji brutto.

Tworzenie i prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych oferuje Grupa PZU, będąca pod tym względem rynkowym liderem. Zarządza niemalże połową PPE w Polsce, prowadząc je dla największych pracodawców w kraju. Najwyższą jakość usług w tym zakresie potwierdza Polskie Godło Promocyjne przyznane Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych PZU przez fundację Teraz Polska.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności
Zamknij