Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej

X

PPE – dlaczego warto z perspektywy pracodawcy?

Pzu callendar icon 22.12.2017 Autor: Krzysztof Jędrzejczyk
60613336 copy

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) jest to dobrowolna, grupowa forma systematycznego oszczędzania na emeryturę. Pracodawca zakłada PPE dla pracowników, a do programu mogą przystąpić Ci, którzy są zainteresowani odkładaniem środków na "jesień życia".

W ramach programu pracodawca co miesiąc odprowadza określony procent wynagrodzenia pracownika (max. 7%) na jego rejestr/rachunek uczestnictwa – co ważne, przelewane środki finansowane są przez pracodawcę, więc jest to dodatkowe „wynagrodzenie” dla pracownika!

Dlaczego pracodawcy decydują się na dodatkowy koszt i zakładają PPE dla swoich pracowników?

Tutaj należy wskazać dwie główne przyczyny: troska o pracowników oraz sytuacja na rynku pracy. Przedsiębiorstwa, w których pracownicy są najważniejszą częścią, zakładają PPE jako element kultury organizacyjnej oraz opiekuńczego podejścia. Drugi powód to rywalizacja o pracowników i wyróżnienie się na rynku pracy niestandardowym benefitem – programem emerytalnym zapewniającym pracownikowi zabezpieczenie na starość,  a z drugiej strony kreującym wizerunek pracodawcy odpowiedzialnego społecznie, dbającego o swoich ludzi i ich potrzeby po zakończeniu pracy zawodowej.
Dlaczego w takim razie pracodawcy nie decydują się na założenie PPE?

Za drogo, za trudne do wdrożenia, za mało elastyczne – to powszechne stereotypy dlaczego nie warto zakładać PPE. Odnosząc się do kosztów, firma musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy inwestycja w pracowników i ich zabezpieczenie emerytalne to naprawdę jest koszt, którego nie warto ponieść? Odpowiedź na to pytanie już niedługo będzie prawdopodobnie narzucona, ponieważ w ramach proponowanych przez rząd zmian pracodawcy nie będą mieli możliwości, a obowiązek oferowania pracownikom grupowego zabezpieczenia emerytalnego, jakim będą Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Pozostałe argumenty to tak naprawdę nieprawdziwe mity – założenie PPE w zależności od wielkości firmy trwa od 2-6 miesięcy, ale firmy które się na to zdecydują mogą liczyć ze strony dostawców produktu na wsparcie logistyczno-operacyjne oraz kompleksową obsługę prawną na każdym etapie procesu.

Dlaczego PPE z Grupą PZU?

Co drugi pracodawca oferujący PPE swoim pracownikom w Polsce związał się z nami – to nie przypadek. Posiadamy szeroką ofertę dostosowaną do klienta, oferujemy preferencyjne warunki oszczędzania oraz różne modele inwestowania z bardzo dobrymi wynikami. Już dzisiaj pomyśl o emeryturze swoich pracowników i skorzystaj z oferty Grupy PZU!

Kategoria: Programy pracownicze
Udostępnij
00628 krzysztof j%c4%99drzejczyk

Krzysztof Jędrzejczyk

Zastępca Kierownika Projektu

Wyszukaj w aktualnościach

Poznaj swoją emeryturę

Wprowadź dane na podstawie których wyliczymy Twoją emeryturę

Przelicz

Dla pracownika

Dla pracodawcy

Zobacz także

Pexels photo 461077 %281%29

Rekordowy początek roku na rynku PPE

Pzu callendar icon 05.02.2018

Styczeń 2018 roku był rekordowy w historii Pracowniczych Programów Emerytalnych. Do grona pracodawców posiadających zarejestrowane PPE dołączyło a...

01a4zpgn

PPK od 1 stycznia 2019

Pzu callendar icon 10.11.2017

Po wielu miesiącach oczekiwania znamy planowaną datę wejścia w życie projektu ustawy emerytalnej, zakładającej uruchomienie Pracowniczych Planów Ka...