Aktualności

23 lipca 2019

Jakie korzyści mogą mieć pracodawcy z Pracowniczych Planów Kapitałowych? [wideo]

Tworzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) daje pracodawcom nowe możliwości konkurowania o pracowników na rynku pracy. Skutkiem wprowadzenia planów są wprawdzie dodatkowe koszty i zadania dla firm, ale obowiązki wynikające z ustawy o PPK pracodawcy mogą także przekuć na swoją korzyść. Zyskują dodatkowy instrument, by przyciągać do pracy i utrzymać najcenniejszych pracowników.

Według sondażu instytutu Kantar Millward Brown, przeprowadzonego w końcu 2018 roku na zlecenie Work Service, ponad 45% pracodawców planuje zatrudnienie nowych pracowników, ale jeszcze więcej, bo połowa, ma problem z ich znalezieniem. Dochodzi do tego, że co szósta firma w Polsce ogranicza inwestycje ze względu na deficyty kadrowe.

Jednocześnie 60% pracowników oczekuje w krótkim czasie, w perspektywie kilku miesięcy, podwyżki, a prawie połowa jest gotowa zmienić pracę, gdyby dostała znacząco wyższe wynagrodzenie.

Pracownicze plany kapitałowe otwierają przed pracodawcami nowe możliwości, ponieważ wpłaty, które będą odprowadzać do PPK na rzecz swoich pracowników, są faktycznie formą podwyżki. To realne pieniądze, ponieważ pracownicy będą je mogli podjąć w każdej chwili. Jeśli się na to zdecydują przed osiągnięciem 60. roku życia, to większość z nich nawet po odliczeniu podatku od zysków i dopłat od państwa, co warunkuje ustawa o PPK, zachowa o mniej więcej połowę więcej niż sami wpłacili. 

Ustawa o PPK daje pracodawcom szerokie pole do działania. Ustawowe minimum odprowadzanej na rzecz pracowników wpłaty do PPK to 1,5 proc., ale może ona wynieść także 4 proc. Zwiększając ją, pracodawcy mogą zwiększyć motywację i lojalność pracowników, a przy tym oszczędzić na kosztach rekrutacji, jeśli w ich firmie jest duża rotacja zatrudnionych.

Co ważne, prowadzenie PPK pracodawcy będą mogli wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo od finansowanych przez nich wpłat do PPK nie będą pobierane składki na ZUS.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności
Zamknij